top of page

Arja Hyytiäinen ile Kişisel Hikâye Anlatımı

Katılımcılar: Arzu Aybat Yaşar, Begüm Akın, Cansu Korkmaz, Çağlar Tozluoğlu, Elçin Acun, İbrahim Karakütük, İpek Çınar, Julia Cooke, Ksenia Smyr, Simru Hazal Civan, Tolga Güleç, Tuğçe Ayerdoğan

Atölye Asistanı: İrem Sözen

Tarihler: 16-20 Mayıs 2015

GAPO ve SALT iş birliğiyle düzenlenen fotoğraf etkinlikleri kapsamında tartışma ve üretim temelli beş günlük bir fotoğraf atölyesi vermek üzere İstanbul’a davet edilen ilk isim Finlandiyalı fotoğrafçı Arja Hyytiäinen oldu. Hyytiäinen’in işleri, kurgu, otobiyografi ve düşünsel merakları harmanlıyor. Özgün sinematografik üslubuyla güncel sokak fotoğrafçısı olarak tanınan Hyytiäinen’e göre, fotoğraf, başkalarının hayatına sızmak için bir araç olduğu kadar, kişisel deneyimlerin bir yankısı niteliğindedir: “Duyguları görüntülere tercüme etmeye, hayatı fotoğraf üzerinden hissedip deneyimleyerek aramaya ve sorgulamaya, görünür gerçekliğin ardındakini görmeye çalışmaya inanıyorum. İfade etmenin bireysel dili sayesinde, fotoğrafın bir üslup değil, varlığımızın bizzat kanıtı olmasını sağlayan kişisel hikâyelere ilgi duyuyorum.”

Atölyeye Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Azerbaycan, Ermenistan, İran, İsrail, Rusya ve Yunanistan’dan toplam 55 başvuru yapıldı ve bu başvurular arasından portfolyolar bazında yapılan değerlendirme sonunda 12 katılımcı belirlendi. Katılımcıların portfolyolarının değerlendirmesinin ardından her katılımcının Arja Hyytiäinen’in önerisiyle kişisel bir konuya odaklandığı atölye boyunca üretilen, edit edilen ve sunum için bir forma kavuşturulan işler, 20 Mayıs Çarşamba günü SALT Galata’da yapılan sunumda izleyicilerle paylaşıldı ve katılımcıların işlerine yer veren 100 adetle sınırlı bir fanzin yayımlandı.

Hyytiäinen ayrıca, atölyenin ilk günü, ‘Bak Kim Var?’ kapsamında herkese açık olan bir sanatçı konuşması gerçekleştirdi ve bugüne kadar yaptığı işleri, motivasyonlarını, hangi anlatım yollarını neden seçtiğini anlattı. Hyytiäinen, katılımcı sayısının sınırlı olması nedeniyle atölyeye seçilemeyen ama işleri belli bir seviyenin üzerinde bulunan on katılımcıyla da özel bir portfolyo değerlendirme oturumu gerçekleştirdi.

bottom of page