top of page

Noor-Nikon Masterclass in Documentary Photography

Eğitmenler: Andrea Bruce, Benedicte Kurzen, Jon Lowenstein, Stanley Greene

Katılımcılar: Carole AlFarah (SY), Azniv Andreasyan (AM),  Ali Arkady (IQ), Kürşat Bayhan (TR), Temo Bardzimashvili (GE), 

Nadia Bseiso (JO), Ahmed Deeb (PS), Yasaman Dehmiyani (IR), Mehran Hamrahi (IR), Sitara Ibrahimova (AZ), Natalie Naccache (LB),

Serpil Polat (TR), Hossein Salmanzadeh (IR)n, Özge Sebzeci (TR), Achilleas Zavallis (CY)

Tarihler: 24-28 Mart 2014

NOOR fotoğraf ajansı ve vakfı ile Nikon Europe, dünyanın farklı bölgelerindeki gelişmekte olan pazarlarlardaki belgesel fotoğrafçıları desteklemek amacıyla her yıl bir ustalar sınıfı düzenliyor. 2014 programı GAPO işbirliğiyle ve SALT Galata'nın ev sahipliğinde 24-28 Mart tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen Ustalık Sınıfı'na, 153 başvuru arasından, Azerbaycan, Ermenistan, Filistin, Gürcistan, Irak, İran, Kıbrıs, Lübnan, Ürdün, Suriye ve Türkiye'den 15 katılımcı seçildi.

Beş gün süren atölye boyunca NOOR üyesi dört fotoğrafçı Andrea Bruce, Benedicte Kurzen, Jon Lowenstein ve Stanley Greene ile NOOR direktörü Evelien Kunst katılımcılarla deneyimlerini paylaştı, portfolyoları üzerinde çalıştı, edit etme yeteneklerini ilerletmenin ve hikâyeler seçip onları geliştirmenin yollarını tartıştı.

Eğitmenlerden Amerikalı fotoğrafçı Jon Lowenstein, ustalık sınıfı etkinlikleri kapsamında 26 Mart Çarşamba akşamı SALT Galata'da herkesin katılımına açık bir sanatçı konuşması da gerçekleştirdi. Statükoyu sorgulayan uzun dönemli ve ayrıntılı belgesel fotoğraf projeleriyle tanınan Lowenstein, on yılı aşkın bir süredir çalışmakta olduğu ‘South Side’ serisi üzerine bir sunum yaptı.

bottom of page