top of page

World Press Photo Sergileri ve Paralel Etkinlikleri

İstanbul 2009-2015

Ankara, Diyarbakır 2012

Görüntülerin hakim olduğu, giderek görselleşen dünyada fotojurnalistler ve belgesel fotoğrafçılar, fotoğraflara anlamlı bir bağlam kazandırmak ve hikâyeleri mantıklı kılacak derinliğe kavuşturmak konusunda önemli bir rol oynuyor. Haber raporları, interaktif belgeseller ve uzun dönemli fotoğraf projeleri, her gün gazetelerde, dergilerde ve ekranlarımızda beliriyor. Hollanda merkezli bir vakıf olan World Press Photo Vakfı, 60 yılı aşkın bir süredir, dünya çapında fotojurnalizm ve belgesel fotoğrafın desteklenmesi ve standartların yükselmesi yönünde çalışmalar gerçekleştiriyor. Vakfın bu yöndeki en uzun süreli ve bilinen çalışması ise dünyanın en geniş çaplı yıllık basın fotoğrafçılığı yarışması ve bu yarışmanın sonuçlarını temel alan gezici sergi. Yaklaşık iki milyon kişinin gezdiği bu büyük çaplı sergi organizasyonunu düzenlemenin yanı sıra haber fotoğrafçılığı alanındaki gelişmeleri de yakından izleyen World Press Photo, gelişmekte olan ülkelerde, fotoğrafçılara, fotoğraf ajanslarına ve fotoğraf editörlerine yönelik seminer ve atölye çalışmaları da düzenliyor.

Geçmiş yıllarda birkaç kez Türkiye'yi de ziyaret eden bu sergi, 2009 ile 2015 yılları arasında peş peşe 7 yıl, GAPO'nun koordinasyonu ve Forum İstanbul'un ev sahipliğinde ve Hollanda Kraliyeti İstanbul Başkonsolosluğu'nun katkılarıyla, çeşitli paralel etkinliklerle birlikte İstanbul'da izlenime sunuldu. 2012 yılında ise Türkiye-Hollanda diplomatik ilişkilerinin 400. yılı etkinlikleri kapsamında Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği’nin katkılarıyla Ankara'da ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle de Diyarbakır'da izleyicilerle buluştu.

Paralel etkinlikler kapsamında, o yılın ödül kazanan isimleri arasında yer alan Pieter ten Hoopen (İstanbul, 2010), Riccardo Venturi (İstanbul, 2011), Jodi Bieber (Ankara, 2012), Martin Roemers (Diyarbakır, 2012), Samuel Aranda (İstanbul, 2012), Alessio Romenzi (İstanbul, 2013), William Daniels (İstanbul, 2014) ve Sergei Ilnitsky (İstanbul, 2015) sergi açılışlarına davet edilip yeni yetişmekte olan görsel hikâye anlatıcılarıyla 3 gün süren fotoğraf atölyeleri gerçekleştirdi. Bu atölyelerde hem kendi çalışma pratiklerini paylaştılar hem de katılımcıların önceki çalışmalarını ve atölye kapsamında ürettikleri mini-projeleri değerlendirip edit ettiler.

2010'da İstanbul, 2012'de ise Ankara, Diyarbakır ve İstanbul'da, World Press Photo tarafından geliştirilen, öğrencilerin fotoğraf ve dünya olayları hakkında bilincini artırmayı amaçlayan ve 'haber nedir', 'basın fotoğrafı ne demektir', 'basın fotoğrafçılarının sorumluluğu', 'basın özgürlüğü' ve 'eleştirel bakışı sahip olmak' gibi konularda düşünüp tartışmalarına zemin hazırlayan 'Bas&Çek' programı kapsamında ortaöğretim ve lise öğrencilerine yönelik rehberli sergi turları düzenlendi. 

2010, 2011, 2012, 2013 ve 2015'te İstanbul'da, 2012'de ise Ankara'da ödüllü fotomaratonlar düzenlendi.

2014 ve 2015 yıllarında ise SALT Beyoğlu'nun ev sahipliğinde William Daniels ve Sergei Ilnitsky birer sanatçı konuşması yaparken, Emin Özmen ve Sevgi Ortaç da 'Fotojurnalizm & Multimedya' başlıklı bir tartışma gerçekleştirdi.

bottom of page