top of page

Martina Hoogland Ivanow ile Fotoğraf Atölyesi: Tecrit ve aidiyet, fotoğrafta yan yanalıklar

​Katılımcılar: Amin Khosroshahi (IR), André Carvalho & Tugba Carvalho (PT&TR), Celil Kırnapcı (TR), Fırat Olcay (TR), Julia Krueger (DE), Karin Crona (SE&FR), Maarten Boswijk (NL), Neslihan Koyuncu (TR), Saadet Çömlekçioğlu (TR), Serhat Kır (TR)

Tarihler: 22-27 Kasım 2015

GAPO ve SALT iş birliğiyle düzenlenen 'Martina Hoogland Ivanow ile Fotoğraf Atölyesi: Tecrit ve aidiyet, fotoğrafta yan yanalıklar', Türkiye'nin yanı sıra İran, Portekiz, Almanya, Fransa ve Hollanda'dan da katılımcıların olduğu ve her katılımcının kişisel bir temaya odaklanıp üretim yaptığı altı günlük bir atölye.

İsveçli fotoğrafçı Martina Hoogland Ivanow’un üretiminde fotoğrafik imge, bireysel gözlemleri içgörülere bağlayarak hayatın karmaşıklığına işaret eden bir zincirin son halkası gibidir. İşlerindeki karanlık tonlar ve etkileyici estetik, “dışarı”ya ve “dışarıdan biri” olmaya dair bir dizi soruyu tetikler. Bu soruları imgenin öznesi kadar ona bakanlara da yönelten Hoogland Ivanow’a göre, fotoğraf bilinçaltıyla, teknikle ve aynı zamanda gerçeklikle çalışmaktır: “İzleyici için bir alan yaratmak ve cevaplardan çok sorularla uğraşmak istiyorum.”

Hoogland Ivanow ile katılımcıların yaptığı karşılıklı sunum ve değerlendirmelerle başlayan atölye, katılımcıların memnun oldukları ve olmadıkları işlerinden seçtikleri beşer fotoğraflık iki grup bağlamında yürütülen tartışmalarla devam etti. Ardından, Hoogland Ivanow ile fikir alışverişi içerisinde geliştirilen kişisel projeler, atölyenin son gününde herkesin katılımına açık bir etkinlikte sunuldu ve 100 adetle sınırlı bir fanzin yayımlandı.

[Bu etkinlik, İstanbul’daki İsveç Başkonsolosluğu tarafından desteklenmiştir.]

bottom of page