top of page

Michael Ackerman ile Fotoğraf Atölyesi

Katılımcılar: Murat Akbayrak (TR), Tuğçe Ayerdoğan (TR), Berke Doğanoğlu (TR), Cem Ersavcı (TR), Fırat Eryılmaz (TR),

Helio Guzmán León González (ES), Malini Kochupillai (IN), Stefanie Kulisch (DE), Sedef Özge (TR), Galina Peysakhovich (RU), Tuna Uysal (TR)

Atölye asistanı: Korhan Karaoysal

Tarihler: 22-29 Eylül 2012

GAPO'nun organizasyonu ve Nikon’un katkılarıyla düzenlenen 'Michael Ackerman ile Fotoğraf Atölyesi', 11 fotoğrafçının bir haftalık süre boyunca yeni bir projeye başladığı veya hali hazırda devam eden projelerine devam ettikleri, tartışma ve üretim odaklı bir atölye.

1998’de International Center of Photography Infinity Awards’da Yılın Genç Fotoğrafçısı Ödülü'nu, 1999’da ‘End Time City’ kitabıyla Nadar Ödülü’nü, 2009’da ise SCAM Roger Pic Ödülü’nü kazanan 1967 Tel Aviv doğumlu Michael Ackerman, Polonya ve Berlin’e odaklanan fotoğraflardan oluşan son kitabı ‘Half Life’ı 2010 yılında yayımladı. Galerie VU’ (Paris) tarafından temsil edilen Ackerman, ilk sergisinden beri fotoğraf dünyasında yeni, radikal ve özgün yaklaşımıyla tanınan bir isim. İmkânsız ışık koşulları altında çalışmanın yollarını keşfettiği siyah beyaz, bol grenli fotoğraflarıyla esrarengiz ama bir o kadar da manalı görüntüler yaratıyor. Aşk, tedirginlik ve saplantılar gibi duygularla bezeli koyu karanlık ve kumlu fotoğraflarında Ackerman, karşı karşıya kaldığı dünyada, kişisel sıkıntılarını, şüphelerini ve ıstırabını arıyor ve de buluyor.

Ackerman, atölye haftası boyunca katılımcılarla hem toplu olarak hem de bire bir oturumlar gerçekleştirdi, katılımcıların daha önceki çalışmalarını ve atölye kapsamında ürettikleri çalışmaları değerlendirdi, katılımcılarla birlikte proje editlerini tamamladı.

bottom of page