top of page

Hellen van Meene Masterclass

Katılımcılar: Murat Akbayrak (TR), Furkan Alkan (TR), Dilara Arısoy (TR), Teri Erbeş (TR), Selen Erdoğan (TR), Berker Ersoy (TR), 

Fırat Eryılmaz (TR), Ekin Özbiçer (TR), Sabine Sabbagh (LB), İrem Sözen (TR), Alena Zhandarove (RU), Lila Zotou (GR)

Atölye asistanı: Tolga Güleç

Tarihler: 17-21 Mayıs 2014

GAPO'nun organizasyonu, Hollanda Kraliyeti ve Nikon Türkiye'nin katkılarıyla gerçekleşen 'Hellen van Meene Ustalık Sınıfı'nda katılımcılar van Meene ile birlikte belirleyecekleri bir proje konusu üzerinde çalıştılar.

1972 doğumlu Hellen van Meene, Amsterdam'daki Gerrit Rietveld Academie'de fotoğraf eğitimi aldı. 2001 yılında çağdaş fotoğraf alanındaki en prestijli ödüllerden biri olan Citibank Fotoğraf Ödülü'ne (şimdiki adıyla Deutsche Börse Fotoğraf Ödülü) aday gösterildi. Yaşadığı kasabadaki genç kızları fotoğraflayarak başladığı kariyerine zamanla androjen genç erkekleri de dahil eden van Meene, samimi kurgusal portreleriyle kısa sürede uluslararası bir başarı yakaladı. Fotoğrafçı ve fotoğrafı çekilen kişi arasındaki işbirliğinin had safhada olduğu bu portrelerdeki kurgular, ergenlik döneminin tekinsiz doğasına göndermelerde bulunuyor. 

Hellen van Meene, 24 Mayıs Cumartesi günü de Elipsis Galeri'de bir sanatçı konuşması gerçekleştirip fotoğraflarını nasıl yarattığı, süjelerine nasıl yaklaştığı ve onları nasıl seçtiği hakkında konuştu.

bottom of page