top of page

Yüzeyin Altına İndikçe Görünür Kılınan Kırık Hatıralar

Refik Akyüz, Serdar Darendeliler

(18 Nisan-14 Temmuz 2023 tarihleri arasında Andréas Lang'ın Depo'da açık kalan 'Kırık Hatıralar' sergisine eşlik eden yayın için metin)

Kerber Verlag, Bielefeld, 2023, pp.10-14, 170-174, 182-187

Andréas Lang'ın 'Kırık Hatıralar' adlı kitabı, sanatçının Türkiye'de hatırlama ve tarih temaları üzerine sanatsal araştırmalarının bir sonucu.

Araştırma, 2018 yılında Lang'ın İstanbul'daki Tarabya Kültür Akademisi’nin misafir sanatçı programı kapsamında aldığı burs ile başladı. Andréas Lang, fotoğraf ve videolarında yok oluş, süreksizlik ve çoktan görünmez kılınmış bir kolektif hafızaya dair görünür ipuçları bırakan farklı tarihsel katmanlar üzerine düşünüyor. Tarihe ve özellikle de geç Osmanlı İmparatorluğu, Ermeni mirası ve 1915 olayları ile bağlantılı mekânlara çağdaş bir yaklaşımla odaklanıyor. Görsel arkeoloji olarak adlandırdığı çalışma yönteminde Lang, tarihin, mitolojinin ve şimdiki zamanın farklı katmanlarını ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Fotoğrafları geçmiş, bugün ve gelecek arasında bir arafta kalmışçasına, bir sahne ya da film seti gibi görünüyor.

Kitapta Refik Akyüz ve Serdar Darendeliler'in Depo'daki sergi için kaleme aldıkları küratöryal metnin yanı sıra yanı sıra akademisyen Aylin Vartanyan Dilaver'in metni yer alıyor. İngilizce, Ermenice ve Türkçe üç dilli hazırlanan 'Kırık Hatıralar', Kerber Verlag, Berlin tarafından yayımladı.

[Makalenin tamamını İngilizce, Türkçe ve Ermenice versiyonlarıyla orijinal pdf olarak görüntülemek ve indirmek için tıklayın]

bottom of page