top of page

Geniş Açı Fotoğraf Sanatı Dergisi

1997-2006

Geniş Açı Fotoğraf Sanatı Dergisi, Boğaziçi Üniversitesi Fotoğraf Kulübü’ndeki bir grup gencin süregiden kulüp etkinliklerinin dışında daha kalıcı işler yapmak ve fotoğraf konusundaki ‘açlığını’ doyurmak için 1997’de yayımlamaya başladığı bir kültür sanat dergisi. İlk sayısından itibaren üniversiteden bağımsız olarak kendi ekonomisini yaratan Geniş Açı, 2000 yılında üniversite bünyesinden ayrıldı ve bağımsız olarak yayımlanmaya başladı.

3. sayısından itibaren dosya sayıları yapmaya başlayan Geniş Açı, 14. sayısına kadar 'Sahne Sanatları ve Fotoğraf', 'Kadın ve Fotoğraf', 'Gezi ve Fotoğraf', 'Moda Fotoğrafı', 'Savaş Fotoğrafı', 'Sinema ve Fotoğraf', 'Fotoğrafta Özportre' ve 'Din' konulu dosyalar yayımladı. 15. sayısından itibaren ise hem dosya sayılarını hazırlamanın çok uzun bir zaman gerektirmesi hem de fotoğraf etkinliklerinin sayıca artmış olması nedeniyle yurt içi ve yurt dışında gerçekleşen etkinliklerine ilişkin içeriklere ağırlık vermeye başladı. Bununla beraber gündemden bağımsız olarak özel söyleşilere, fotoğraf tarihi ve kuramıyla ilgili yazılara, fotoğraf dünyasının önemli isimleri ve kurumlarıyla ilgili özel içeriklere yer veren ve her yaz sayısını portfolyolara ayıran Geniş Açı, Şebnem İşigüzel, Merih Akoğul, Nazif Topçuoğlu ve Laleper Aytek gibi isimlerin köşe yazılarıyla da zenginleşti.

İlk başta 6 ayda bir yayımlanan dergi, zamanla önce 4 ayda bir, daha sonra 3 ayda bir ve en sonunda da 2000 yılından itibaren iki ayda bir yayımlandı. Hem fotoğraf kullanım kalitesi hem de içeriğinin özgünlüğüyle uluslararası anlamda da örneklerine az rastlanan ve yurtdışında da beğeniyle karşılanan Geniş Açı, 1998 yılında İFSAK Yılın Fotoğraf Ödülü'nü alırken 2005 yılında da prestijli uluslararası fotoğraf ödüllerinden Lucie Ödülleri'nde 'Yılın Fotoğraf Dergisi' kategorisinde aday gösterildi. 

2001 yılında ilki düzenlenen, 35 yaş altı fotoğrafçıların tematik çalışmalarıyla katıldığı ‘Genç Soluklar’ keşif projesi kapsamında seçilen isimlerin çalışmalarına yer veren Türkçe/İngilizce çift dilli özel sayıları 2004, 2005 ve 2007 yıllarında yayımlandı.

Dönemindeki fotoğraf dergileri gibi sadece teknik konulara ve portfolyolara yer vermektense fotoğraf alanında kuramsal ve kültürel metinler üreten, fotoğraf tarihi ve güncel sanatla ilgilenen insanlar için de çoğulcu bir platform oluşturmayı hedefleyen Geniş Açı, on yılın ardından, 2006 sonbaharında yayımlanan 50. sayısıyla yayın hayatını sona erdirdi.

[Geniş Açı'nın tüm 50 sayısının içeriğini listeleyen dizin için tıklayın]

[Metehan Özcan'ın 'Süreç Görselleştirme' dersi için hazırladığı Geniş Açı'yla ilgili çalışmayı görüntülemek ve indirmek için tıklayın]

bottom of page