top of page

Mahalle

Sanatçılar: Silva Bingaz, Korhan Karaoysal, Serkan Taycan, Sevim Sancaktar, Yusuf Sevinçli, Kerem Uzel (2009)

M. Cevahir Akbaş, Dilara Arısoy, Osman Bozkurt, Hasan Deniz, Sinem Dişli, Canan Erbil, Beril Gür, Ekin Özbiçer, Alp Sime, Selim Süme, Erdem Varol, Cemre Yeşil Gönenli, Cansu Yıldıran (2018)

Küratörler: Refik Akyüz, Serdar Darendeliler

Sergi tarihleri: 10 Haziran-10 Temmuz 2009, Tuzla İdris Güllüce Kültür Merkezi, İstanbul

15 Temmuz-15 Ağustos 2009, Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi, İstanbul

3 Ekim-3 Kasım 2009, Eyüp Belediyesi Ek Hizmet Binası, İstanbul

18 Ekim-7 Kasım 2018, Depo, İstanbul

 

2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın Taşınabilir Sanat programı kapsamında 2009 yılında gerçekleştirilen ‘Mahalle’, 'Mahallenizi nasıl bilirdiniz?' gibi basit bir sorudan yola çıkarak altı fotoğrafçıyı yaşadıkları semtlerdeki mahalle kavramını, sosyal unsurlarıyla sınırlı kalmayıp mimarî ve kentleşme gibi fiziksel boyutlarıyla da fotografik açıdan sorgulamaya davet eden bir proje. Mahalle kavramının İstanbul’un farklı semtlerinde nasıl farklı tanım ve biçimlere büründüğünü öznel bakış açılarıyla yorumlayan bu altı fotoğrafçıdan kimisi günlük koşuşturma içinde fark etmediği bazı detayları tespit etmek için yavaşlayıp yaşadığı mahalleye belki de ilk kez bu kadar yaklaştı, kimisi de tam tersine bütünü daha iyi görebilmek için birkaç adım geri çekildi. Üretilen işler, 2009 yılının ikinci yarısında Tuzla, Kartal ve Eyüp'teki kültür merkezlerinde sergilendi. 

‘Mahalle’, yaklaşık on yıl sonra 2018'de, ‘Geniş Açı - Dergiden Proje Ofisi’ sergisi kapsamında ilk kez merkezde izleyicilerin karşısına çıktı. Üstelik yine İstanbul’un farklı mahallelerinde yaşayan 13 yeni fotoğrafçının 15 gün gibi kısa bir sürede ürettikleri işler ve 2009’da serginin izlenime sunulduğu üç ilçede yaşayan mahallelilerle yapılan atölye çalışmalarında üretilen işlerden bir seçkiyle genişlemiş olarak.

bottom of page